Menu
Home Page

Interactive Bar

Google Services

Search

Search

Translate

Translate

Governors

The Governing Body


School Governors are people from a variety of backgrounds who work together to promote high educational standards and continually improve and develop the school for the benefit of the pupils.  Governors are elected to serve for a period of four years.

Governors Register 2018/2019

 

Full Name

Date of appointment

Term of office

Role

Appointed by

Business interests

Committee

Date stepped down

 

Sara Richardson

 

 

01/09/2018

4 yrs

Head

Governing body

None

All

 

Angela Trow

 

 

26/01/2018

4 yrs

Co-opted

Governing body

None

Standards and curriculum

 

David Magrath

 

05/11/2018 4 yrs Chair of governors

Governing body

 

 

None Full  

Judith Winstanley

 

 

09/05/2017

4 yrs

Co-opted

Governing body

None

Standards and curriculum

 

Liz White

 

 

08/01/2018

4 yrs

Parent governor

Governing body

None

Standards and curriculum

 

Andrea Horrocks

 

 

09/05/2017

4 yrs

Parent governor

Governing body

None

Standards and curriculum

 

Louise Whitford

 

 

06/11/2018

4 yrs

Co-opted

Governing body

None

Standards and curriculum

5/11/2018

Steven Pilling

05/10/2016

4 yrs

Parent governor/Acting chair

Governing body

None

Finance and staffing

 

Carol Peat

 

 

29/11/2016

4 yrs

Staff and Link governor

Governing body

SP Electricals

Finance and staffing

 

Vicky Frost

 

 

19/03/2018

4 yrs

LEA Governor

Governing body

None

TBC

28/09/2018

Keith Meacher

 

 

17/11/2017

4 yrs

Co-opted

Governing body

None

Finance and staffing

 

Dawn Love

 

 

26/01/2018

4 yrs

Parent governor

Governing body

None

Finance and staffing

 

Top